Dlaczego warto zadbać o czysty i schludny wygląd odzieży roboczej?

Czysta i schludna odzież robocza to nie tylko kwestia estetyki. Ma ona również bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo i komfort pracy naszych pracowników oraz wizerunek firmy.

Dlaczego warto regularnie prać odzież roboczą?

Brudne ubrania mogą być siedliskiem bakterii, wirusów oraz innych patogenów, które mogą prowadzić do infekcji i chorób. Ponadto odzież robocza jest także częścią identyfikacji wizualnej przedsiębiorstwa, dlatego czyste i zadbane uniformy wpływają na pozytywny wizerunek i reputację firmy wśród klientów, jak i kontrahentów.

To, jak często należy prać odzież pracowników, zależy przede wszystkim od rodzaju wykonywanej pracy i stopnia zabrudzenia firmowego uniformu. Przykładowo, prace  w trudnych warunkach (np. budowlane, przemysłowe) wymagają częstszych kontroli stanu ubrania niż np. t-shirty pracowników sklepu odzieżowego.

Profesjonalne usługi pralnicze, Radlin, Śląsk

Obowiązki pracodawcy w kontekście odzieży roboczej

Przepisy Kodeksu Pracy jasno określają, że pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez odzieży i obuwia roboczego, przewidzianych do stosowania na danym stanowisku i jest zobowiązany zapewnić ich pranie oraz konserwację, a w razie potrzeby także naprawę, odpylanie i odkażanie.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 roku w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, pracodawca może również przekazać tą czynność pracownikowi, wówczas ma obowiązek wypłacić tzw. ekwiwalent pieniężny w wysokości poniesionych kosztów prania, reperacji odzieży roboczej. Wyjątkiem jest sytuacja, w której odzież została skażona środkami chemicznymi, promieniotwórczymi, materiałem biologicznym itp. – wówczas pracodawca musi samodzielnie zadbać  o wyczyszczenie takiej odzieży, ewentualnie wymienić ją na nową.

PODSTAWA PRAWNA:

Jak prawidłowo prać odzież roboczą pracowników?

Regularne pranie i konserwacja odzieży roboczej są istotne nie tylko z punktu widzenia higieny osobistej pracownika, ale także dla utrzymania właściwości ochronnych ubrania – silne zabrudzenia mogą pogarszać jakość odzieży, a brud i pył przyczyniają się do ścierania włókien materiału i w efekcie ich szybszego zużycia.

Ubrania robocze o konkretnych właściwościach ochronnych wymagają odpowiedniego traktowania dlatego, że nieprawidłowo dobrane detergenty lub zbyt wysoka/zbyt niska temperatura prania mogą osłabić strukturę tkaniny i odebrać jej istotne cechy – co będzie wiązało się oczywiście z potrzebą częstszej wymiany uniformów. Dlatego warto zlecić to zadanie profesjonalnej firmie, która realizuje usługi pralnicze. Taki zakład dysponuje specjalistycznym sprzętem i detergentami, które skutecznie usuwają nawet najbardziej uporczywe zabrudzenia, takie jak olej, smar czy farby, krew. Dzięki temu odzież jest dokładnie oczyszczona i w razie potrzeby również zdezynfekowana.

Ponadto korzystanie z profesjonalnych usług pralniczych to także korzyść dla gospodarstw domowych naszych pracowników. Trudne do usunięcia zabrudzenia odzieży roboczej to prawidziwe wyzwanie dla domowych pralek i detergentów do prania. Niektóre rodzaje odzieży roboczej (np. odzież medyczna) wymagają dodatkowo specjalistycznego czyszczenia, które można wykonać tylko w profesjonalnej pralni.

Kiedy można rozważyć pranie odzieży roboczej w domu?

W sytuacji, kiedy mamy niewielką ilość odzieży roboczej lub jeśli odzież jest tylko lekko zabrudzona (np. są na niej ślady potu), to domowa lub firmowa pralka powinna poradzić sobie z zadaniem. Warto wówczas uważnie zapoznać się z wszystkimi informacjami producenta zamieszczonymi na metce, które informują m.in. o optymalnej temperaturze prania.

Ponadto, warto pamiętać również o m.in:

  • Całkowitym wypełnieniu pralki, by ograniczyć do minimum liczbę cykli prania, gdyż zbyt częste pranie również może uszkadzać materiały.
  • Zasuwaniu wszystkich zamków błyskawicznych, zapinaniu guzików, rzepów.
  • Przełożeniu odzieży na lewą stronę przed rozpoczęciem prania.
  • Oddzieleniu odzieży atestowanej z nieatestowaną, aby uniknąć zafarbowania.
  • Dodawaniu odpowiedniej ilości detergentu do prania – zbyt duża ilość może się nie wypłukać i osiąść na włóknach odzieży.
  • Nie używaniu zmiękczaczy, które mogą pogarszać właściwości tkaniny.
  • Nie używaniu płynów do płukania ani środków piorących na bazie mydła, ponieważ pozostawiają tłuste ślady pochodzące z mydła.

Należy także pamiętać o odpowiednim doborze detergentów – warto wybrać środek piorący przyjazny dla środowiska, niewywołujący podrażnień skóry. Inną kwestią będzie ustawienie odpowiedniego programu prania oraz dopasowanie temperatury prania – tu należy stosować się do zaleceń producenta podawanych na metce odzieży. Optymalna temperatura prania zwykle wynosi 40 stopni Celsjusza. Zaleca się, aby odzież nieznacznie zabrudzoną prać w niższych temperaturach, natomiast odzież bardzo zabrudzoną można wyprać w temperaturze 60 stopni Celsjusza. Warto pamiętać, że im wyższa temperatura prania, tym większe ryzyko skurczenia, uszkodzenia i osłabienia właściwości ochronnych odzieży.

Profesjonalne usługi pralnice w SUIT Pralnia Radlin

W SUIT Pralnia Radlin specjalizujemy się w profesjonalnych usługach pralniczych oraz reperacji odzieży i tekstyliów dla branży górniczej, przemysłowej oraz hotelarskiej i gastronomicznej. Stosujemy rozwiązania i technologie przyjazne dla środowiska – m.in. wykorzystujemy fotowoltaikę, gaz, opakowania wielokrotnego użytku, technologię prania wodnego.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: